مزایا و معایب طراحی سایت با cms (سی ام اس) را در این مطلب مورد بررسی قرار میدهیم .

در این مطلب منظور از cms کلیه سی ام اس های عمومی هستند مانند وردپرس جوملا پرستاشاپ و … .

در پایان این مطلب انتظار میرود به صورت کامل مزایا و معایب طراحی سایت با cms را شناخته باشید .

 

 

پیش نیاز این مطلب این است که بدانید سی ام اس چیست اگر نمیدانید که سی ام اس چیست مطلب سی ام اس چیست را بخوانید.

این مطلب را تا نتها بخوانید تا دیگر هیچ سوالی در مورد سی ام اس در ذهن شما باقی نماند .

اگر به نظر شما مطلبی را جا انداخته ایم و فراموش کردیم یا سوالی برایتان پیش آمده آن را در قسمت کامنت ها با من مطرح کنید .

 

مزایا و معایب طراحی سایت با cms

مزایا طراحی سایت با cms را در زیر برای شما ابتدا به صورت لیست می آوریم سپس به توضیح هر یک از این موارد میپردازیم .

برخی از این موارد هم مزیت هستند و هم میتوانند یک عیب به حساب آیند.

در قسمت توضیحات هر یک از این موارد به صورت کامل توضیح میدهیم که چرا مزیت هستند و چرا میتوانند یک عیب محسوب شوند .

 1. سرعت بیشتر در ایجاد یک وب سایت در واقع ایجاد یک وب سایت با استفاده از cms زمان کمتری از شما میگیرد.
 2. امنیت بالاتر نسبت به cms ها اختصاصی غیر استاندارد که توسط اشخاص یا گروه های کوچک ایجاد میشوند.
 3. جامعه استفاده کنندگان بیشتر
 4. انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایت های اختصاصی غیر حرفه ای و نیمه حرفه ای
 5. هزینه راه اندازی کمتر یا نزدیک به صفر
 6. وجود مستندات راهنما و آموزش کافی
 7. امکانات وسیع تر و آماده( افزونه ها و قالب ها )
 8. بروزرسانی مداوم
 9. افزودن سریع امکانات جدید
 10. امکانات سئو رایگان
 11. میتوانید امکانات مورد نیاز خود را به برخی از سی ام اس ها اضافه کنید
 12. مناسب برای کسب و کارهای نوپا
 13. نگهداری و توسعه کم هزینه تر
 14. ممکن است سی ام اس شما سرعت کمتری نسبت به سی ام اس های اختصاصی داشته باشد
 15. سادگی کارکرد
 16. ساخت وب سایت ها با موضوعات متفاوت
 17. منابع آموزشی در دسترس
 18. وجود متخصصان زیاد
 19. سئو

 

سرعت بیشتر در ایجاد یک وب سایت

سی ام اس ها برنامه های از قبل نوشته شده و آماده ای هستند برای ایجاد وب سایت ها و بیشتر آنها اکثر امکانات مورد نیاز یک وب سایت ساده را در خودشان دارند .

پس هنگامی که شما میخواهید یک وب سایت راه اندازی کنید اگر وب سایت شما یک وب سایت وبلاگی ساده یا فروشگاهی کوچک است استفاده از سی ام اس میتواند در زمان راه اندازی سایت بسیار موثر باشد و بسیار در این زمان صرفه جویی کند .

اما اگر بخواهید برای راه اندازی سایت خود یک سی ام اس اختصاصی طراحی کنید باید برای تک تک امکانات مورد نیاز خود چه ساده و چه پیچیده برنامه ریزی کنید و وقت بگذارید .

تقریبا برای استفاده از سی ام اس اختصاصی باید چندین برابر استفاده از یک سی ام اس معمولی وقت بگذارید البته این وقت گذاشتن در جای خودش میتواند توجیه داشته باشد .

این سرعت راه اندازی سریع میتواند برای کسب و کار های کوچک مزیت باشد و برای کسب و کارهای بزرگ دردسر . حتما میپرسید چرا ؟

تکلیف کسب و کار کوچیک که مشخصه سریعا و با هزینه کم کارش راه میوفته و چون نیاز به توسعه زیادی نداره راضی و خشنود هست و کارش انجام شده .

اما کسب و کار بزرگ که نیاز به توسعه داره و پیچیدگی های خاص خودش را داره اولش کار را با سرعت و حرفه ای شروع میکنه بعدش که جلو رفت و تعداد مشتریانش و فروشش و … بالا رفت تازه دردسر هاش شروع میشه .

 

امینت 

اقا این مبحث امنیت انقد پیچیده هست که برای اینکه از سی ام اس استفاده کنیم هم میتونه مزیت باشه و هم عیب چرا ؟ خب الان براتون توضیح میدم

میتواند استفاده از سی ام اس مزیت باشد اگر ما حد اقل ها را رعایت کنیم و از سیستم ها و کد های امنیتی افزونه های امنیتی و … که سی ام اس برای ما فراهم کرده برای امن تر کردن سایتمون استفاده کنیم .

میتواند عیب باشد اگر ما حداقل های موارد امنیتی را رعایت نکنیم و فقط از یک سی ام اس استفاده کنیم خیلی خطرناکه چون همه اکثر این سی ام اس ها را میشناسند و میتوانند به راحتی آب خوردن سایت شما و سیستم شما را آسیب بزنند .

در یک مورد ساده مثلا همه ادرس ورود به وردپرس را میدونند که wp-admin هست حالا فرض بفرمایید شما هم پسورد و یوزرنیم admin,admin را برای سایتتون گذاشته اید سایت شما به راحتی آب خوردن میتونه هک بشه .

ولی اگر شما از افزونه های امنیتی استفاده کرده باشید و ادرس صفحه ورود را تغییر داده باشید و از یوزرنیم و پسورد خوبی استفاده کرده باشید تا حد زیادی این مشکل رفع میشه ( البته همیشه مشکلات دیگه ای وجود داره ) .

پس اینکه امنیت سی ام اس یک مزیت هست یا یک عیب بستگی به صاحب سایت داره بیشتر تا خود اون سی ام اس.

 

انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایت های اختصاصی نیمه حرفه ای 

منظور از انعطاف پذیری چیست ؟

ببینید وقتی که یک وب سایت دارید و میخواهید که امکانات جدیدی بهش اضافه بکنید ( فرض میکنیم سایتمون با وردپرس هست ) شما میتوانید از امکانات اون سی ام اس استفاده کنید .

حالا به شرط اینکه کمی باهوش باشید و امکانات اون سی ام اس را بشناسید در نود درصد مواقع میتوانید با استفاده از افزونه ها و امکانات اون سی ام اس کار خودتون را راه بندازید .

اما وقتی سایت اختصاصی دارید هنگامی که نیاز به یک امکان جدید پیدا میکنید باید اون فیچر( امکان ) جدید را به صورت کامل برنامه نویسی کنید .

در نتیجه شما باید برای اضافه کردن امکانات جدید وقت و هزینه بسیار بیشتری را هزینه کنید .

البته اگر شما یک سی ام اس فوق حرفه ای اختصاصی برای خودتون طراحی کردین که از سی ام اس های آماده بهتره خب این قضیه برعکس میشه ( البته احتمالش از یک درصد کمتره ).

 

هزینه راه اندازی کمتر 

همانطور که در بالا گفتم وقتی که شما میخواید یک سایت راه اندازی کنید با سی ام اس نیازی به هزینه ندارید . سی ام اس را دانلود میکنید روی هاستتون نصب میکنید و تمام .

حالا نهایتش یک قالب و چند تا افزونه هم دانلود میکنید یا میخرید که سر و تهش به قیمت امروز میشه 3 میلیون تومان مثلا (1402)

ولی وقتی میخواید همین سایت را اختصاصی طراحی کنید برای شروع باید حداقل بیست سی میلیون تومان کنار گذاشته باشید.

 

وجود مستندات و رهنمایی کافی 

وقتی شما از یک سی ام اس آماده عمومی مانند وردپرس استفاده میکنید هر مشکلی بخورید با یک جست جوی ساده در گوگل راه حل اش پیدا میشه چون هزارن هزار نفر ادم دیگه مثل شما با وردپرس سایت زدن و قبلا به این مشکل ها خوردن و جواب سوال شما را در اینترنت قرار دادن .

در ضمن خود سی ام اس ها هم سایت دارن و مستندات و آموزش های کافی را روی سایت هاشون قرار دادن .

اما وقتی سایت اختصاصی دارید به هر مشکلی که بخورید باید به سراغ یک برنامه نویس حرفه ای برید یا اون شخصی که این وب سایت را نوشته پیدا کنید و ازش بخواید که مشکل را حل کنه .

 

امکانات وسیع و آماده و افزودن امکانات جدید

منظور از امکانات وسیع و آماده چیست ؟

ببینید اکثر سی ام اس های عمومی مثلا وردپرس ( افزونه ) و دیتالایف ( ماژول) قسمتی دارند که شما میتوانید امکانات بیشتر و دلخواه خودتون را نسبت به امکانات پایه اون سی ام اس به وب سایتتون اضافه کنید .

مثلا در وردپرس میتونیم امکان آمار گیری را با افزودن افزونه استاتیستیکس به سایتمون اضافه کنیم .

خب این افزونه ها را قبلا افرادی نوشته اند حالا یا به صورت عمومی یا به صورت پولی منتشر کرده اند و شما میتوانید از حاصل دسترنج اونها استفاده کنید و سایتتون را توسعه بدین .

در طول زمان انقدر تعداد این افزونه ها و امکانات زیاد شده که تقریبا هر چیز روتینی که برای سایتتون لازم داشته باشید افزونه اش و ماژولش وجود داره .

اگر هم یک وقت چیزی بخواید که خیلی روتین نباشه و خاص باشه و افزونه اش موجود نباشه اشکالی نداره ما برای شما میتونیم این افزونه را ایجاد کنیم . سفارش افزونه وردپرس

 

بروزرسانی مداوم

اکثر سی ام اس های عمومی که بیشتر مردم استفاده میکنند همیشه در حال بروز شدن هستند و خودشون را با تغییرات محیط وب هماهنگ میکنند .

یا مثلا اگر یک آسیب پذیری و مشکل امنیتی پیش بیاد و گزارش بشه برنامه نویس های این سی ام اس ها سریعا انها را رفع میکنند و سی ام اس ها اکثرا به صورت خودکار بروز میشن .

پس نباید بابت بروز بودن و یا رفع آسیب پذیری های امنیتی و … هزینه کنید و اینکار به صورت خودکار توسط افزونه ها انجام میشه .

 

امکانات سئو رایگان

در سی ام اس های عمومی مانند وردپرس اکثر افزونه های سئو رایگان وجود دارد که میتوانید از آنها برای بهبود سئو وب سایت خود کمک بگیرید .

اما برای ایجاد همین امکانات در وب سایت های اختصاصی باید هزینه بپردازید .

 

مناسب برای کسب و کارهای نوپا

به علت کم هزینه بودن سی ام اس های آماده برای کسب و کار های نوپا که نمیتوانند هزینه های گزاف طراحی اختصاصی را پرداخت کنند مناسب تر است .

از انجایی که سرعت برای کسب و کار های کوچک اهمیت فروانی دارد سی ام اس های آماده میتواند سرعت راه اندازی سایت آنها را چندین برابر سریع تر کند .

 

سادگی کارکرد منابع آموزشی و متخصصان در دسترس

کار با سی ام اس های عمومی بسیار راحت است .

منابع آموزشی بسیار زیادی جهت آموزش دیدن کار با سی ام اس های رایگان مانند وردپرس وجود دارد .

از انجایی که تعداد بسیار زیادی وب سایت با وردپرس و سی ام اس های مشابه ساخته شده است تعداد متخصصان این رشته روز به روز در حال افزایش است و به راحتی برای رفع مشکلات وب سایت خود میتوانید متخصصان را بیابید. اگر سایت وردپرسی دارید و میخواهید ان را توسعه دهید یا مشکلی دارید با ما تماس بگیرید.

 

سئو

امکانات سئو اکثر سی ام اس ها آماده و رایگان قابل قبول است و شما میتوانید با استفاده از این امکانات سئو سایت خود را تا حد قابل قبولی انجام دهید .

 

منابع

دانش و تجربه شخصی نگارنده ( امیررضا مولودی )

همیار ای تی

امیررضا مولودی
0
برچسب ها

ارسال دیدگاه